Wycieczka rowerowa wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego 1

Logo Wycieczka rowerowa wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego 1
Logo Wycieczka rowerowa wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego 1
Dane wycieczki
40,59km
149 - 283m
Distanz
347hm
332hm
Ascent
10:20h
 
Czas trwania
Krótki opis

Okrężna trasa rowerowa po Suwalskim Parku Krajobrazowym z  punktem startowym w Jeleniewie

Stopień trudności
średni
Ocena
Technika
Kondycja
Krajobraz
Przeżycie
Punkt wyjścia

Jeleniewo, parking przed kościołem

Trasa
Jeleniewo
0,2 km
Pod Jelonkiem
0,2 km
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
0,8 km
Kazimierówka
1,5 km
Czajewszczyzna
4,6 km
Jeglówek
5,4 km
Góra Zamkowa (228 m)
6,3 km
Wodziłki
10,4 km
Molenna w Wodziłkach
10,5 km
Bachanowo
14,0 km
Błaskowizna
14,0 km
Wróbel
14,5 km
Przełomka
19,0 km
Mierkinie
21,5 km
Stara Hańcza
22,7 km
Dzierwany
24,2 km
Punkt widokowy "Na ozie"
26,6 km
Hańcza
27,1 km
Smolniki
27,6 km
Kaplica cmentarna
27,8 km
Gulbieniszki
34,1 km
Cisowa Góra
35,2 km
Kazimierówka
39,6 km
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
39,9 km
Jeleniewo
39,9 km

Najlepszy sezon
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Opis

Suwalski Park Krajobrazowy jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Nieprzypadkowo ochrona tego miejsca została ogłoszona w 1976 roku. Suwalski Park jest najstarszym Parkiem Narodowym w kraju. Krajobraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczyci się polodowcywym ukształtowaniem terenu i rozgałęzionymi grzbietami oddzielonymi głębokimi dolinami rzek i licznymi jeziorami, zdominowanymi przez najgłębsze jezioro - Hańcza.

Ten urodzajny krajobraz powstał w wyniku działania ostatniej epoki lodowcowej, kiedy  to warstwa topnieniejącego lodu i potęga wód polodowcowych utworzyły wzniesienia morenowe, piaski i osady piaskujące. Woda płynąca wyrzeźbiła jezioro Hańcza, które ze swoją głębokością 103 metrów jest najgłębszym jeziorem w Polsce. Długo po ustąpieniu lodowców powstały w dolinie Szeszupy (która jest częścią parku) ogromne lodowe bloki. Po roztopieniu utworzyły one malownicze jeziora: Kleszczowieckie i Szurpilskie oraz inne przez które przepływa wzdłóż rzeka Szeszupa.

Pomnikami  polodowcowymi są również głazy pochodzące z lodowca skandynawskiego oraz z dna Morza Bałtyckiego, które tworzą obecnie duże pola skalne. 

Oficjalna strona parku

Opis trasy

Punktem startowym naszej trasy jest Jeleniewo.

Przed wyjazdem warto zwiedzieć drewniany kościół pochodzący z 1878 roku. W kościele znajduje się kolonia nielicznego nietoperza nocka łydkowłosowego dla którego powstał obszar Natura 2000. 

Z wioski skręcamy na zachód w stronę drogi prowadzącej do Kazimierowa. Jest to miejscowa, żwirowa droga.

Nad Jeziorem Szurpiły każdy zachwyca się wyjątkowo czystą wodą. Możemy tu znaleźć kilka miejsc nieporośniętych trzcinami, które służą jako dojście do jeziora. Woda jest przezroczysta na głębokości kilku metrów. Są tu miejsca dostępne do pływania w jeziorze, ale można również znaleźć kilka innych dostępnych tras.

W gospodarstwie Jeglówek nad Jeziorem, możemy przez chwilę poruszać się po szlaku wokół Góry Zamkowej. Jest to jedno z najciekawszych miejsc archeologicznych w Polsce. Znajduje się tu silnie ufortyfikowana twierdza Jaćwingów. Dolinę twierdzy nadal można podziwiać ze zbocza wzgórza i szczytu.

Wyprawę kontynuujemy dalej nad jeziorem Jeglóweczek. Ta część trasy nie jest idealna do jazdy na rowerze z powodu wąskiego szlaku wodzący przez miejscowo błotnisty teren. Na szczęście jest to jedynie krótki odcinek. Za jeziorem znajdziemy się na szerokim żwirze.

We wsi Wodziłki znajduje się zabytkowy, prawosławny kościół, założony przez staroobrzędowców, którzy uciekli spod jarzma rosyjskiego Kościoła prawosławnego w chwili gdy dawne obrzędy i liturgie zostały ogłoszone za herezję w 1663 roku. Przybyli oni do tego regionu w XVII wieku. Centurie i sala modlitewna są nadal w użytkowaniu.

Stamtąd nasza trasa prowadzi do Bachanowa. Lokalna restauracja serwuje tradycyjne kartacze i piwo.

Rezerwat Głazowisko Bachanowo jest oddalone o niecały kilometr od wioski. Znajdują się tu tarasy z kamiennymi polami ulokowanymi nad Czarną Hanką. Pola kamienne wykonane są z głazów o obwodzie od 0,5 do 8 metrów, szacowane na 10 000 sztuk. Głazy pochodzą z lodowca ze Skandynawii. Podczas topnięcia lodowca woda zabrała piasek i małe kamienie. Jedynie najcięższe pozostały na swoim miejscu.

Po odwiedzinach rezerwatu kontynuujemy swoją podróż trasą rowerową GreenVelo biegnącą przez wsie Przełomka i Mierkinie do Starego Hanca. W Mierkinie skręcamy w stronę Jezioro Hańcza.

Stara Hańcza jest najbardziej wysuniętym na północ punktem jeziora Hańcza.

Znajdowała się tu zagroda (dwór i budynki gospodarcze), z których zachowały się ruiny i niektóre cechy krajobrazu, takie jak zbiorniki wodne lub aleje. Budynki gospodarcze zostały zniszczone podczas pierwszej wojny światowej, gdy okolica ta stała się miejscem jednej z bitew między armią niemiecką i rosyjską. Zamek sam przetrwał II wojnę światową, ale w 1946 roku spłoną w nieznanych okolicznościach.

Od tego momentu trasę pokonujemy w kierunku Smolniki. Około kilometra za Starą Hańczą napotykamy okazję, aby skorzystać z  bistra dla rowerzystów. Serdecznie polecamy!

Przed Smolnikami, jedna z dolin lodowcowych oferuje nam wspaniałe widoki na polodowcowy krajobraz uformowany z wielu jezior.

Zejdź tutaj na chwilę z kółka i ciesz się widokiem. Miejsce to jest dobrze oznakowane. Znajdujemy tu tablicę z  miejscami na naszym horyzoncie i opisem panoramicznym.

W Smolniku skręcamy w kierunku szlaku turystycznego . Pola i ścieżki leśne są piaszczyste, co może być kłopotliwe dla rowerzystów, dlatego zalecamy ostrożność w tej strefie.

Na trasie znajduje się młyn koło wsi Udzielek. Młyn został odrestaurowany oraz jest punktem wyjściowym (0,0 km), do spływu kajakowego rzeką Szeszupą.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie jest Cisowa Góra (256 m.n.).  Jest ona jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Miejsce to często zmieniało swoją nazwę, pojawiała się tu nawet nazywa ,,Suwalska Fudzijama’’. Widok przypomina krater wulkaniczny, ale jest to tylko pozostałość moreny z  góry lodowej. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na góry z krzyżem i tablicą upamiętniającą  pielgrzymkę Jana Pawła II.

Powrót do Jeleniewu  liczy 5 kilometrów wzdłóż drogi.

Najwyższy punkt
283 m
Miejsce docelowe

Jeleniewo, parking przed kościołem

Profil wysokości
© outdooractive.com

Wyposażenie

Trasę pokonywaliśmy na rowerach trekkingowych, co nie było idealnym pomysłem. Część pola i ścieżki leśne są piaszczyste, a gruba warstwa piasku jest stosunkowo wysoka, więc jazda czasem przypomina dryfowanie. MTB z silniejszymi oponami będą bardziej komfortowe dla tego rodzaju trasy.

Repelenty i preparaty przeciw ukąszeniom owadów są niezbędne. Lokalni mieszkańcy ostrzegają przed kleszczami.

Wskazówki

Park przyrodniczy jest popularnym miejscem turystycznym, ale miejsca gdzie można zaopatrzyć się w przekąski są ograniczone. Warto dlatego zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody oraz przekąski na drogę.

Stroje kąpielowe powinny być częścią wyposażenia. Piękna, czysta woda w jeziorach zachęca do pływania. Nie ma sensu się przed tym bronić.


Autor

Ogólna ocena

5

0

%

4

0

%

3

0

%

2

0

%

1

0

%

Błąd
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.
Dziękujemy za recenzję

Ocena została usunięta

GPS Downloads
  • GPX GPS Exchange Format (XML)
  • KML Google Earth, Google Maps
Kody pobierania QR dla telefonów komórkowych

Informacje ogólne

Przystanek odświeżania
Obiecujący